Dünyanın en büyük mantarı: Armillaria ostoyae (Bal mantarı)

1

ABD’nin Oregon eyaletindeki Malheur Ulusal Ormanları’nda, 2 bin 200 hektar alanı kaplayan dev bir mantar keşfedildi. Bir örgü gibi araziyi saran Armillaria ostoyae (bal mantarı) adındaki bu canlı, toprağın altını ve ağaçları sarıp sarmalamıştır. Üç metre yerin altına inebilen dev mantarın 2 bin 400 yıldan beri ‘boy attığı’ hesaplandı. Dev mantarın varlığı ise 1998 yılında ormandaki büyük ağaçların esrarengiz ölümü üzerine başlatılan araştırmayla anlaşıldı. Dev mantar ağaçların besin almasını engelleyerek 15 futbol sahası büyüklüğünde bir ormanın yok olmasına neden olmuştu.

armillaria-ostoyae-bal-mantari
Armillaria ostoyae (Bal mantarı)

Dünyanın en büyük mantarı: Armillaria ostoyae

Mantarlar ticari olarak önemli biyokimyasal aktiviteye sahiptir. Özellikle antibiyotik, steroid, siklosporin ve meşrubat endüstrisinde üretimde kullanılırlar. Mantarlar önemli gıda kaynaklarıdır. Gıda olarak tüketilmelerinin yanında; ekmek yapımında, bazı geleneksel fermente gıdaların yapımında ve alkollü içecek üretiminde kullanılırlar.

Armillaria ostoyae adlı mantar türü Oregon’un doğusundaki Malheur Ulusal ormanında bulunmakta. Bal mantarı adıyla bilinmekte olan dev mantarın, en az 2400 yaşında olduğu da söylenmekte.

dunyanin-en-buyuk-mantari-armillaria-ostoyae
Dünyanın en büyük mantarı

Bir mantar. Ve bu, çok nadir görülen bir tür de değildir. Kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerinde büyüyen bal mantarından (Armillaria ostoyae) muhtemelen bahçenizde vardır.
Dua edin şu ana kadar görülen en büyük numunenin boyutlarına ulaşmasın. Bu numune 890 hektarlık bir alan kaplıyor ve yaşı 2000 ile 8000 arasında. Bu mantarın çok büyük bir bölümü, dokunaç benzeri beyaz miselyumlardan oluşan devasa bir saç yığını şeklinde yer altında bulunuyor. Bunlar ağaç kökleri boyunca yayılarak ağaçları öldürür ve bal mantarlarının zararsız görünümlü kümeleri olarak ara sıra toprağın üstünde görünürler.
Oregon’un dev bal mantarının orman boyunca ayrı kümelerde büyüdüğü sanılıyordu, ama araştırmacılar bu mantarın dünyanın en büyük tek parça organizması olduğunu ortaya çıkardılar.

Yorumlar

Yorum

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here