İstiridye (kayın) mantarı nasıl yetiştirilir?

0
İstiridye (kayın) mantarı nasıl yetiştirilir?

Dünyadaki “egzotik” mantarlara yönelik ilgi ve talep hızla artıyor ve hem mantar hem de yeni yetiştiriciler için sürekli artan bir pazar üretiyor. ABD’de yetiştirilen en karlı mantarlar istiridye mantarları ve şiitake mantarları, hem gurme mutfağı mantarlarıdır.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, bu lezzetli mantarların on sekiz milyon poundu geçen sene ABD’de yetiştirildi. Daha yeni bir Cornell Üniversitesi çalışmasına göre, bu iki gurme mantarının fiyatı pound başına yaklaşık 16 $ ‘lık bir seviyededir ve talep arzın üstünde duruyor!

İstiridye (kayın) mantarı nasıl yetiştirilir?

Ben Waterman göre, Vermont bir shiitake mantar yetiştirme projesi için Cornell University koordinatörü, “Biz sekiz kez mevcut üretim görebiliyordu ve hala 16 $ kiloluk perakende de fiyatlandırma korumak. Bu yüzden, yeni yetiştiricilerin buna girmesi için çok yer var. ”

Oyster ve Shiitake mantarları büyümek için en kolay gurme mantarından ikisidir ve testere talaşı ve saman gibi çok çeşitli “atık” ürünlerden üretilebilirler. Genellikle olgunluğa kadar büyürler – hasat başlangıcından altı ila sekiz hafta. Hepsinden iyisi, bu mantarların çoğunu küçük bir alanda büyütebilirsiniz.

Kompost nasıl yapılır?

İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir? Kompost nasıl yapılır?

Şitaki mantarı

“Mantar Kompost” yöntemini kullanarak, kurulan mantar üreticileri, yıllık büyüyen alanın metrekare başına ortalama 25 lira verdiklerini bildirdi. Örneğin, 500 metrekarelik bir alanın yetiştirme odasında 12.000 libre mantar olacaktır. Büyük olasılıkla mahsulünüzün üçte birini perakende fiyatlarla (şu an 16 ABD Doları) satacağız ve üçte ikisi toptan eşya fiyatlarında satacaksınız. Bu 128,000 dolarlık sağlam bir hesap.

İsteğe bağlı kompost ve serin bir karanlık büyüme alanı gerektiren her süpermarkette bulunan ortak düğme mantarının aksine, istiridye ve tavuk mantarları oda sıcaklığında doğal ışıkta içeride yetiştirilebilir. Hepsinden iyisi, istiridye ve istiridye gibi mantarların iyi gönderilmemesi ve kısa bir “raf ömrüne” sahip olması. Bakkallar ve restoranlar, yerel kaynaklardan maksimum tazelik için satın almayı tercih ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen istiridye mantarının en yaygın üç türü: Pleurotus ostreatus, Pleurotus pulmunarius ve Pleurotus sajor-caju. Son ikisi sıcaklığı 86 derece F veya 30 derece C gerektirir ve bu nedenle ABD’nin sıcak bölgelerinde daha yaygın olarak yetiştirilir. Ticari olarak ABD’de yetiştirilen en yaygın ıspanak mantar türü: Lentinula edotus’dur.

İstiridye mantarı nedir?

Bir elma yediğinizde, elma ağacının meyvesini yiyorsunuz. Aynı şekilde mantar, onu üreten mantarın “meyvesi” dir. Mantar ailesi maya gibi çeşitli akrabaları (bira ve şarap yapmak için kullanılır) ve kalıpları (penisilin, miso ve lezzet peyneri yapmak için kullanılır) içeren muazzam bir aile. Mantarlar, farkedilebilecek kadar büyük meyveleri olan mantarlardır. Mantar rengi, şekli ve dokusunda binlerce varyasyon var.

İstiridye mantarı, tuzlu su istiridye benzerliği nedeniyle adını aldı. Shiitake mantarının ismi, Asya’daki mantarları yetiştirmek için kullanılan kütükleri veya talaşları ve Japonca mantar anlamına gelen “al” adını veren “shii” kestane ağacından geldi.

Bitki selülozu dünyanın en büyük yenilenebilir gıda kaynağıdır. Bitkiler için destek sistemi olarak işlev gören bu odunsu malzeme uygun sindirim sisteminin onu yiyeceğe dönüştürmesini gerektirir. Funguslar ve bazı böcekler gibi sadece birkaç organizma, selülozu gıdaya dönüştürmek için gerekli olan sindirim enzimlerine sahiptir.

Mantar ölü ağaçları, talaşı, ağaç yongaları, saman ve bitki selülozunun diğer birçok formunu lezzetli taze mantarlara dönüştürebilir. Bu ispatlanmış yöntem binlerce yıldır Asya’da kullanılmaktadır. Asyalı yetiştiriciler, pirinç saman üzerine yenilebilir mantar yetiştirerek karıncaları ve termitleri kopyalamışlardı. O zamandan beri yetiştiriciler birçok mantarın evcilleştirilmesinde, günlüklerde, talaşda ve samanda yetiştirilmesinde başarılı olmuşlardır.

İstiridye mantarı büyütme kiti

Kurulan mantar üreticileri, “poşet büyütme” yönteminden, bir litre meditasyon başına mantardan yaklaşık 1 libre (buğday samanı veya talaş) bir verim bildirirler. Çoğu istiridye mantar yetiştiricileri yılda 60 gün civarında altı büyüme döngüsüne ve yıllık büyüme alanının metre kare başına hasat edilen mantarların ortalama 25 lirasına sahiptir. Örneğin, 500 metrekarelik bir alanın yetiştirme odasında 12.500 libre mantar olurdu.

İstiridye mantarının faydaları

Hem istiridye hem de tavuk mantarları Batı ve Asya’da gurme yemi olarak yetiştirilmektedir. Aslında, Şitaki mantarı dünyadaki ikinci en yaygın yenilebilir mantar ve 1000 yılı aşkın tıbbı bir tarihe sahiptir. Geleneksel Çin tıbbında grip, soğuk algınlığı, kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek ve bağışıklık sistemini geliştirmek için kullanılır.

Şitaki mantarları bağışıklık sistemine yardım ettiğinden, lentinan denilen ekstre kullanıldığında adjuvan kanser tedavisi olarak faydalı olduğu gösterildi. Araştırmalar ayrıca, Şitaki özütlerinin kolesterol ve yüksek tansiyon kontrolünde yararlı olabileceğini gösterdi.

Gurme mantarlarına olan talep artıyor olduğu için, yeni yetiştiriciler için istiridye ve istiridyeli mantarların yetiştirilmesine başlamak için iyi fırsatlar var ve bu kayda değer mantarları nakden arz ediyor. Çoğu ürünün aksine, para kazanmak için bir dönüm araziye ihtiyaç duymazsınız.

Aslında, en üretken büyüme yöntemi çantalarda kapalı alanda büyümekte olduğundan, herhangi bir toprağa, sadece ahır, kulübe, sera veya hatta bir yedek gibi sıcaklık ve nemi kontrol edebileceğiniz kapalı bir alana ihtiyaç duymazsınız Oda veya bodrum katında. Gurme mantarları, çok küçük bir alanda şaşırtıcı derecede iyi bir gelir elde edebilecek ideal bir üründü.

Yorumlar

Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz