İstiridye mantarı hakkında

11

Merhabalar, bu yazımızda istiridye mantarının (kayın mantarı) birçok kişi tarafından merak edilen sorularını yanıtlamaya çalışacağım. Şimdilik daha çok nasıl bir mantar çeşididir ve besin değerleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bölgelere göre kayın mantarı, istiridye mantarı, yaprak mantarı, kavak mantarı, ağaç mantarı, et mantarı, kulak mantarı olarak da adlandırılan istiridye mantarı izolasyonlu çatı katlarında ya da bodrum katlarında klima olması koşuluyla her mevsim rahatlıkla yetiştirilebilmekte.Doğada yenilebilir ve kültürel ortamda yetiştirilebilen ender türlerindendir. İstiridye mantarı kütlesinde %95 oranında su bulunur.

İstiridye mantarı besin değerleri

 

BESİN DEĞERİ YÜKSEK VE EN ZEHİRSİZ MANTAR TÜRÜDÜR

Kolay yetişebilirliği yanında tadı ve lezzeti et’ e en yakın mantar çeşitlerinden biri olan kayın mantarı, protein değeri ile bir çok mantar çeşidinden çok üstündür.
Doğadaki en zehirsiz mantar türüdür. Doğal antibiyotik özelliklerine sahiptir. Birçok kanser türünün tedavisinde yurt dışında kullanılmaktadır. Kalbe iyi gelir, tansiyona iyi gelir, kan dolaşımını düzenler, kansere karşı koruyucu kalkandır.Beyaz kültür mantarından çok daha güzel bir lezzetinin olduğunu söyleyebilirim.

DİĞER MANTARLARA GÖRE DAHA KOLAY ÜRETİLİR

Kültürü yapılan diğer mantarlara göre çevre koşulları bakımından daha az seçici olan ve hastalık ve zararlılara karşı dayanımı, besin değerinin diğer kültür mantarlarından daha yüksek olması, üretiminde kompost fermantasyonu ve örtü toprağı kullanılmaması üretimini kolaylaştırmaktadır.

istiridye mantarı besin değerleri

İstiridye mantarı (kayın mantarı) besin değerleri (100g)

Porsiyon Boyutu: 100 g

Kilojul 146 kj

Kaloriler 35 kcal

Protein 3,34 g

Karbonhidrat 6,43 g

Şeker 1,11 g

Yağ 0,44 g

Doymuş Yağ 0,02 g

Tekli Doymamış Yağ 0,04 g

Çoklu Doymamış Yağ 0,04 g

Kolesterol 0 mg

Fiber 2,4 g

Sodyum18 mg

Potasyum 420 mg

istiridye mantarı besin değerleri

Kaynak: Kayra Mantar

 

Yorumlar

Yorum

11 YORUMLAR

    • Ben verim 🙂 sogani biberi istiridye ile kavur kayverengi olunca tuzunu kirmizi biberi Falange koy sonar da uzerine kasar peynir dok eriyince servis et afiyet olsun

  1. gerçekten de etle yarışacak kadar lezzetli ya. bu mantarı demo paketleri varmış nerden satın alınır bilginizz var mmı? almak isterim

    • Merhaba Sude Hanım, İstiridye mantarı asla zehirlemez. Hatta günlerce dolabınızda kalsa bile zehirlemez merak etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz