İstiridye mantarı nedir?

2
İstiridye mantarı

Kütük veya torba içine konmuş kompost içinde büyütülebilen en zehirsiz mantar türüdür. Kırmızı ete yakın protein değerinden ötürü tercih edilir. %90’a varan su oranı ve içerdiği yoğun vitamin ve mineraller nedeniyle diyet yapanlar tarafından da giderek daha fazla tercih edilmektedir. İstiridye mantarı neye yarar nelere iyi gelir? Kolesterolü düşürür – Antibakteriyeldir – Antioksidan – Bağışıklık sistemini güçlendirir – Anemi ile mücadeleye yardımcı olur – Yüksek tansiyonu kontrol eder – Kabızlığı Düzeltir – Vücudun asit düzeyini düşürür.

En büyük istiridye mantarı

İstiridye Mantarının artıları nelerdir?

Sağlıklıdır (üretiminde hiçbir kimyasal madde
kullanılmaz). Protein miktarı çok yüksektir. Vejetaryen bifteği olarak bilinir. Piyasada karşılanamayan yoğun talep mevcuttur. Piyasası nakit para ile döner. Bilinirliği giderek artmaktadır. Hammaddesi ucuzdur. Devletin hibe desteği verdiği alanlardandır.

İstiridye mantarı üretirken doğabilecek riskler

Kompostun küflenmesi/bozulması. Mantarhaneye zararlıların (fare, sinek) girmesi. Mantarın satılmadan elde bozulması. İklimlendirme sıkıntısı nedeniyle mantarın zarar görmesi. Kompost temin edememek. Mantarhanenin elektriksiz kalması. Mantarhanenin ve mantarın susuz kalması.

İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir?

İstiridye (Kayın) mantarının evrimsel gelişimi iki biyolojik aşamada sıralayabiliriz; Birincisi, misel (mantar tohumu) büyümesi, ikinci aşama ise mantar taslaklarının mantara dönüşmesidir. Öncelikle yapılması gereken iş ana kültür misel elde etmek için doku kültürü yapılmalıdır. Bu yöntemle geliştirilen misel kültürü, mantar sporlarından elde edilen misel kültüründen daha güvenilir sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Mantar kültürü tahıl tanelerin üzerinde üretilerek, mantar tohumu elde edilmesi ile başlamaktadır.

İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir

Misel, kompost aşılanmasında kullanılmaktadır. Dezenfekte veya sterilize  edilen kompost, soğutulduktan sonra misel (mantar tohumları) ekilir. Daha sonra da yapılan kompost uygun iklim koşullarında kuluçkaya yani karanlık bir odada 20-25 gün uygun iklimlendirmeyle muhafaza edilir. Uygun iklimlendirme sağladığında üretim aşamasına geçilerek, ilk önce mantar taslakları ve daha sonrada mantarlar oluşur.

İstiridye mantatarı üretim ısı değerleri kaç olmalı?

İstiridye (Kayın) mantarı meyvesi genellikle 10-21 °C gibi geniş sıcaklık aralarında üretilebilmektedir. Bazı araştırıcılar sınırları epey zorlayarak, istiridye mantarını 8-33 °C arasında yetiştirmeyi başarmışlardır. Tabi bu durum istisnai durumlarda gerçekleşir.

İstiridye mantarı üretimi_ Maske ve filtre kullanımı

Hatta uygun doğal hava şartlarında bazı üreticiler ne havalandırma ne klima ne de nemlendirme araçları kullanmadan mantar üretimi yapabilmişlerdir. Fakat bu durum ülkemizde yılın her mevsimi gerçekleşmesi çok zordur. İstiridye mantarının yetiştirilirken uygun ısı değerleri aşağıda yazılmıştır.

Kuluçka Odası (karanlıkta): 21-25 °C

Üretim Odası: 15-18 °C

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum

2 YORUMLAR

  1. ÖNCELİKLE BU ANLAŞILABİLİR YARARLI BİLGİLERİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN SİZLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.BİZLER KDZ.EREĞLİ DE İLK DEFA AÇILAN MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSUNA KATILDIK KURSUMUZ 05/03/2018 – 18/05/2018 TARİHLERİ ARASINDA VERİLECEKTİR.KATILANLARIN TAMAMI İSTİRİDİYE MANTARI ÜRETİMİNİ YAPMAK İSTİYORLAR.KURSUMUZ TAMAMEN TEORİK OLARAK ANLATILMAK ZORUNDA KALIYORUZ.ÇÜNKÜ UYGULAMA YAPACAK NE MALZEMEMİZ NE BİR ÖRNEK TESİS YOK BUDA KONULARIN ANLAŞILMASINI ZORLAŞTIRIYOR.BİZE BU KONUDA ÖNCELİKLE HAZIRLANAN YAZILI DÖKÜMAN,SLAYIT SUNUM VEYA UYGULAMAYI DETAYLI ANLATAN VİDEOLAR İLE GÖRSEL MAHİYETTE KOMPOST MALZEMELERİ VEYA HAZIRI,ÇOK AZ MİKATRDA MİSEL GÖNDERME İMKANINIZ OLURSA BİZLERE ÇOK YARDIMCI OLURSUNUZ.ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ ÇALIŞMALARINIZDA ÜSTÜN BAŞARILAR DİLERİZ.SAYGILARIMIZLA.

    • Merhaba Öner Bey, öncelikle ilgi ve alakanız için sonsuz teşekkürler lakin bizler misel (tohum) satmıyoruz Facebook mantar guruplarında bu talebinizi belirtirseniz eminim size yardımcı olacak mantarcı arkadaşlarımız olacaktır. Teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz