İstiridye mantarının faydaları ve besin değerleri

0

İstiridye mantarının faydalarını saymakla bitiremeyiz arkadaşlar. Kültür mantarları içerisinde en rahat bulup afiyetle tüketeceğiniz bir mantar olup en zehirsiz ve doğal olan mantarlardan biridir. Lezzeti ve sağlığınıza olan faydalarını da düşünecek olursanız evinizin dolabında istiridye mantarının (kayın mantarı) hem yaş hem kurutulmuş hem de salamurasını bulundurmanızı tavsiye ederim. İstiridye mantarını denedikten sonra artık kolay kolay kırmızı ete o kadar çok paralar vermeyi pek istemeyeceksiniz. Çünkü lezzeti ve besin değeri olarak ete en yakın gıdadır istiridye mantarı. Şimdi gelelim bu doğanın mucizesi olan istiridye mantarının (kayın mantarı) sağlığınıza olan faydaları ve bir günde ihtiyaç duyduğunuz hangi besin öğelerini karşıladığına:

Bizden uyarması lütfen mantarları pişirerek tüketin. Sağlık için toksik olabileceği için çiğ mantar yemekten kaçınılmalıdır. Isıtma toksik komponentini yok ettiği için her zaman iyi pişmiş istiridye mantarlarını tercih edin.

Mantarlar, özellikle Çin olmak üzere uzun zamandır Asya ülkelerinin mutfak gururu olmuştur. Çin’de kullanılan çeşitli mantarlar arasında, istiridye mantarının yüksek beslenme içeriği nedeniyle özel bir yeri vardır. Genellikle beyaz veya sarı-kahverengi renge sahip, istiridye mantarı genellikle dilimlenip zeytinyağı ve sarımsak ile sotelenir. Böylece şahane bir atıştırmalık ya da garnitür halini alır. İstiridye mantarının muhtemel sağlık yararlarından bazıları şunlardır;

İstiridye mantarının faydaları ve besin değerleri

– İstiridye mantarı kolesterolü düşürür:

İstiridye mantarı yemek yüksek kolesterole sahip olanlar için özellikle yararlıdır. Bunun nedeni istiridye mantarlarının levostatin denilen kolesterol düşürücü bir madde içermeleridir. Levostatin maddesi kolesterol düşürücü ilaçlarda da kullanılmaktadır. Yani, beslenmenize bu mantarı eklemek kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanız için yardımcı olabilir.

istiridye mantarı yemek tarifi

-Antibakteriyel Özellikleri Vardır:

İstiridye mantarları antibakteriyel özellikler gösterdiklerinden doğal antibiyotikler olarak hareket ederler. Bu mantar “benzaldehid” denilen organik bir bileşik ihtiva eder, bu bileşiğin antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur. “Journal of Agricultural and Food Chemistry” de yayınlanan bir araştırmaya göre bazı bakteri türlerinin büyümesini inhibe etmede etkili olduğu bulunan ve güçlü antibakteriyel aktivite gösteren benzaldehit maddesi gibi uçucu bileşikler içerir.

-Antioksidan Aktivitesi Gösterir:

İstiridye mantarı türlerinden biri olan kral trompet mantarı, “ergothioneine” maddesinin mükemmel bir kaynağıdır. Bu madde antioksidan aktivite gösteren doğal olarak bulunan bir amino asittir. Antioksidan olan ergothioneine maddesinin, kanser ve artrit dahil olmak üzere kronik rahatsızlıklar ile geniş bağlantısı olan serbest radikallerin verdiği zararı durdurduğu bulunmuştur. Yani istiridye mantarı antioksidan özellikleri ile serbest radikallerin saldırısından sağlıklı hücreleri korumaktadır ve böylece çeşitli hastalıklardan vücudu korur hatta yaşlanma sürecini geciktirir.

İstiridye mantarı bağışıklık sistemini güçlendirir:

İstiridye mantarı antioksidan ve antibakteriyel özellikler gösterdiğinden düzenli olarak bu mantarları yemek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve genel sağlığı iyileştirebilir.

İstiridye mantarı anemi ile savaşır:

Folat veya demir eksikliği nedeniyle anemi şikayeti olan kişiler beslenmelerine istiridye mantarını dahil ederek bu hastalıktan kurtulabilir. Bu her iki besin ögesi de istiridye mantarında bolca bulunur. Böylece bu maddelerin alımı aneminin daha etkili tedavi edilmesini sağlar.

İstiridye mantarının faydaları

İstiridye mantarı yüksek tansiyonu kontrol eder:

İstiridye mantarı yemek yüksek kan basıncını kontrol altında tutmaya yararlı olabilir. Bunun nedeni yüksek kan basıncını azalttığı kanıtlanmış olan potasyumu önemli miktarda içermesidir. Tuz, kan basıncını düzenlemenin en kötü düşmanıdır. Bununla birlikte, potasyum tuzu dengeleyerek kan basıncını kontrol etmeye çalışır. Yani, istiridye mantarı gibi potasyum açısından zengin gıdaları düzenli olarak tüketmek yüksek kan basıncı gelişme şansını azaltabilir.

-Kabızlığı Düzeltir:

Kabızlık şikayetiniz mi var? Bunun en sık nedeni yeterince lif içeren besinler almamaktadır ve lif alımını hızlandırmak için en iyi yollarından biri de istiridye mantarıdır. İstiridye mantarı önemli bir lif kaynağıdır. Büyük bir mantar günlük lif ihtiyacınızın %14’ünü karşılamaktadır. Düzenli olarak tüketmek bağırsak hareketlerinizi hızlandırır ve kabızlığı yenmenize fayda sağlar.

-Hiperasiditeyi Azaltır:

Bu mantarı tüketmek hiperasiditeyi rahatlatmak için doğal bir yoldur, hiperasidite mide asitlerinin aşırı üretiminin neden olduğu bir durumdur. İstiridye mantarları sindirim sisteminde metabolize edildiğinde alkalin bir kalıntı üretmektedir. Bu da hiperasiditeyi dengelemek için alkali bir ortam sağlar.

-Yüksek Besin Değerleri:

İstiridye mantarı yüksek miktarda B vitaminleri içermektedir. Örneğin, B3 vitamini (niasin) içeriği istiridye mantarında başka sebzede bulunandan en az 500% daha fazladır. Ayrıca bu mantarda mevcut demir miktarı, kırmızı et ve kümes hayvanlarından önemli ölçüde daha fazladır.

Besin Öğeleri Günlük İhtiyacın Karşılanma Oranı

Niasin %37
Riboflavin %30
Tiamin %12
Vitamin B6 %8
Folat %10
Demir %11
Fosfor %18
Magnezyum %7
Bakır %18
Manganez %8
Selenyum %5
Potasyum %18
Çinko %8

İstiridye mantarı günlük ihtiyacımız olan besinlerin ne kadarını karşılıyor?

 

Kaynak: Kayra Mantar

Yorumlar

Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here